JAGUAR MARK II

Jaguar Mark IIJaguar Mark II byl sportovní sedan vyráběný značkou Jaguar mezi lety 1959 a 1967. Jeho předchůdcem byl model Mark I(také označovaný jako Jaguar 2,4 a 3,4). Původní Mark II byl v roce 1967 nahrazen podobným, ovšem částečně levnějším modelem Jaguar 240/340, který zůstal ve výrobě do roku 1969. Jaguar Mk II patřil mezi nejdůležitější modely značky Jaguar, jelikož se jednalo o první skutečný sportovní sedan, který kdy značka vytvořila.

Poprvé byl představen v roce 1959 a vyráběl se dalších 8 let do roku 1967, kdy už pokračovala pouze výroba levnějších verzi 240 a 340. Skutečným nástupcem modelu Mark II se stal model XJ6. Za tuto dobu se vyrobilo přibližně 84 000 exemplářů. Mark II se designem velmi podobal jeho předchůdci, modelu Mark I, vyráběným od roku 1955 do roku 1959. Oproti němu však Mark II představoval značné zlepšení. Nabízel lepší interiér, odlišnou masku chladiče, větší prosklené plochy a kotoučové brzdy jako standard. Měl také širší rozchod kol a hlavně větší nabídku motorů. Prodával se s motory o objemu 2,4 litru, 3,4 litru a později i s obsahem 3,8 litru. Tento řadový šestiválec byl známý z řady XK. S tímto motorem mohl vůz dosáhnout senzační rychlosti 200 km/h.

O něco slabší 3,4 litrová jednotka dosahovala rychlosti přes 190 km/h. Ovšem nejslabší nabízená verze stěží dosahovala rychlosti přes 160 km/h. Toto provedení bylo také o zhruba 15% levnější, takže dosáhlo stejné oblíbenosti jako silnější verze. V roce 1965 byla poprvé nabízena plně synchronizovaná převodovka. Od roku 1967 byly k dostání i vozy s posilovačem řízeni, který ulehčoval řízení jinak dost těžkého vozu.

V návrhu vozu je vidět rukopis zakladatele značky Jaguar – Williama Lyonse. Mark II ovšem nebyl pouze luxusní limuzína, ale také univerzální a rychlý vůz. Díky tomu si ho oblíbil policejní sbor, ale i členové londýnského podsvětí. Interiér vozu byl velice propracovaný a samozřejmě luxusní, neboť i zde zasahoval do návrhů Williem Lyons. Nechyběly kožené potahy sedadel, čalouněni dveří nebo přístrojová deska vykládaná dřevem. Řidič měl k dispozici spínače, které svým tvarem a uspořádáním připomínaly kokpit bombardéru. Navíc se podařilo Jaguaru stlačit prodejní cenu tak nízko, že Mark II stěží nacházel ve svém segmentu konkurenci.

Vůz si zároveň získal respekt i na závodní dráze, kde se účastnil závodu cestovních automobilů. Závodili v něm i slavní piloti jako Graham Hill, Stirling Moss, nebo zakladatel značky Lotus Colin Chapman. Poslední jmenovaný vybojoval vítězství na okruhu Silverstone v roce 1960. Model Mark II si pak držel nadvládu mezi silnými sedany na britských okruzích po další čtyři roky.


JAGUAR MARK II JAGUAR MARK II

 

Objednávejte: nezávazná rezervace, e.mail: david@newportcar.cz, mobil: 608 402 850

back< zpět na přehled vozidel

NEWPORT CAR - 2012

Made by LUVR